Jesienna wycieczka po warszawskich parkach i ogrodach

Wrzesień i październik to doskonały czas na niespieszne spacery po miękkich parkowych alejkach. Liście na drzewach zaczynają już mienić się rozmaitymi barwami, a wiele krzewów jeszcze cieszy oko pięknymi kwiatami. Osoby spoza Warszawy, które chcą wybrać się na eksplorację stołecznych enklaw roślinności, powinny przeznaczyć na ten cel co najmniej dwa dni.

Miejsce do snu i relaksu najlepiej znaleźć przed przyjazdem do stolicy. Warto poszukać lokalizacji w ścisłym centrum, dzięki temu wycieczki do najpiękniejszych parków i ogrodów nie będą zajmowały zbyt dużo czasu. W naszej ofercie znajduje się wiele komfortowych apartamentów usytuowanych niedaleko Starego Miasta.

 

Ogród Saski

Położenie: Śródmieście, w okolicy ulic: Senatorskiej, Wierzbowej, Królewskiej, Marszałkowskiej, Fredry i Placu Piłsudskiego.

Teren Ogrodu Saskiego o powierzchni ponad 15 hektarów jest wyposażony w gęstą sieć wygodnych alejek o nawierzchni imitującej drogi spacerowe występujące w zabytkowych ogrodach. W czasie przechadzek można podziwiać odrestaurowaną fontannę Marconiego, malownicze partery kwiatowe, barokowe rzeźby, pomniki, liczne stawy i jeziora, cenny botanicznie drzewostan oraz pomniki przyrody. W Ogrodzie Saskim znajduje się również plac zabaw dla dzieci.

 

Park Praski

Położenie: Praga Północ. Do parku prowadzą aż trzy główne wejścia: od alei Solidarności i placu Weteranów, naprzeciwko wejścia do ZOO od ulicy Ratuszowej oraz od strony ulicy Ratuszowej niedaleko skrzyżowania z ulicą Jagiellońską.

Park Praski zajmuje powierzchnię niemal 19 hektarów. Jego dominującym elementem jest ulica Łukasińskiego, która stanowi ciąg spacerowy. W parku znajduje się poidełko, plac zabaw, muszla koncertowa, tablice pamiątkowe oraz szereg ogrodowych rzeźb, z których najbardziej charakterystyczna i rozpoznawalna jest metalowa żyrafa. Ponadto park porasta bardzo bogaty i stary drzewostan, są tu m. in. topole, wiązy, lipy, klony, kilka odmian kasztanowców, świerki, daglezje i modrzewie.

Obok parku Praskiego od strony alei Solidarności znajduje się wybieg dla niedźwiedzi pobliskiego ZOO. W tym miejscu również organizowane są w weekendy Targi Śniadaniowe oraz Targi Staroci.

 

Ogród Krasińskich

Położenie: Śródmieście, w okolicy Placu Krasińskich oraz ulic: Długiej, Świętojerskiej i Andersa.

Ogród Krasińskich jest niewielkim, liczącym niespełna 10 hektarów parkiem o charakterze miejskim, który znajduje się w rejestrze zabytków. Na jego terenie mieści się wiele cennych, w przeważającej części barokowych, budowli i pomników, wśród których warto zobaczyć:

 • Pałac Krasińskich, funkcjonujący też pod nazwą Pałacu Rzeczypospolitej, obecnie jest siedzibą Biblioteki Narodowej,
 • brama wejściowa z XVIII wieku w stylu barokowym – od strony ul. Bohaterów Getta,
 • budynek Arsenału Królewskiego, w którym znajduje się Państwowe Muzeum Archeologiczne,
 • ruiny fundamentów Pasażu Simonsa,
 • pomnik granic getta od strony ulicy Świętojerskiej,
 • pomnik Bohaterów Monte Cassino w okolicy ulicy Andersa.

W 2014 roku Ogród został poddany kompleksowej modernizacji, w ramach której m. in. zgodnie z materiałami archiwalnymi zrekonstruowano kwietnik dywanowy oraz arabeskę znajdujące się na osi Pałacu Krasińskich, wybudowano nowoczesny plac zabaw dla dzieci, postawiono stylizowane ławki, wygrodzenia parterów kwiatowych, a także kosze na śmieci.

 

Park Agrykola, czyli „Łazienki Północne”

Położenie: Śródmieście, pomiędzy ulicą Agrykola i aleją kasztanową nieopodal Ogrodu Chińskiego w Łazienkach Królewskich oraz Trasą Łazienkowską i Skarpą Warszawską.

Park Agrykola to mały czterohektarowy zabytkowy teren zielenim znajdujący się u podnóża Zamku Ujazdowskiego. Stanowi część projektu urbanistycznego o nazwie Oś Stanisławowska z 1731 roku. Przy zamku jest kanał łączący park Agrykola z Wisłą. Wśród atrakcji parku warto wymienić:

 • piękne klimatyczne alejki spacerowe,
 • Zamek Ujazdowski,
 • kanał Piaseczyński,
 • pomnik Jana III Sobieskiego.

W 2017 roku park otworzono ponownie po modernizacji, w wyniku której pojawiły się nowe fontanny, piękne klomby oraz asfaltowa ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż głównej alei. W parku Agrykola często organizowane są różnego rodzaju imprezy i wydarzenia kulturalne, np. pikniki rodzinne.

 

Jesienne spacery po stołecznych parkach i ogrodach to znakomita okazja do zobaczenia historycznych budowli oraz wykonania pięknych pamiątkowych zdjęć. Oprócz wymienionych wyżej miejsc warto – być może w trakcie kolejnej wycieczki do Warszawy - odwiedzić również inne parki, np.:

 • park Arkadia i park Morskie Oko na Mokotowie,
 • park Bródnowski na Targówku,
 • park Moczydło na Woli,
 • park Sady Żoliborskie,
 • Fort Bema na Bemowie,
 • Pole Mokotowskie znajdujące się na terenie: Śródmieścia, Mokotowa i Ochoty.