Atrakcje w Warszawie dostępne za darmo

Warszawa oferuje mieszkańcom i turystom szereg atrakcji, za które nie trzeba płacić. Każdego dnia można wybierać z oferty muzeów, parków oraz innych bardziej lub mniej znanych ciekawych miejsc. Zwykle darmowy wstęp obowiązuje bez dodatkowych warunków w wybrane dni tygodnia.

Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79

Darmowy wstęp do muzeum jest w niedziele. Ekspozycja przedstawia historię Powstania Warszawskiego poprzez obraz, dźwięk i efekty multimedialne. Trasa zwiedzania pozwala poznać losy Powstania w porządku chronologicznym, prowadzi przez sale wypełnione reliktami minionych czasów. W Muzeum Powstania Warszawskiego można obejrzeć m.in. kolekcję powstańczych opasek i replikę samolotu – bombowca Consolidated B-24 Liberator w skali 1:1. Wokół budynku znajduje się Park Wolności, którego głównym elementem jest Mur Pamięci Powstańców, na którym wyryto imiona i nazwiska powstańców poległych podczas walk.

Fotoplastikon, Al. Jerozolimskie 51

Oferuje darmowy wstęp w czwartki przez cały rok. W zbiorach Fotoplastikonu znajduje się ponad 7000 trójwymiarowych zdjęć. Najstarsze pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, najnowsze – z czasów współczesnych. Przedstawiają różne miejsca świata, w tym oczywiście Warszawę. W Fotoplastikonie można obejrzeć wystawę stałą zdjęć Warszawy na przestrzeni lat oraz wystawy tematyczne.

Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Mordechaja Anielewicza 6

Za darmo na wystawę stałą i czasową można wejść w każdy czwartek. Wystawa stała przedstawia 1000 lat historii Żydów polskich, z informacjami o wystawach czasowych aktualnych i planowanych można zapoznać się na stronie internetowej Muzeum. Wystawa stała ma charakter narracyjny, a treści prezentowane są przy użyciu różnych mediów w sposób atrakcyjny dla zwiedzających.

Centrum Pieniądza NBP, ul. Świętokrzyska 11/21

Wstęp co Centrum Pieniądza jest bezpłatny przez cały rok we wtorki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele. W czwartki centrum otwarte jest od 10 do 20, w pozostałe dni od 10 do 18. Wyjście do Centrum Pieniądza to świetna atrakcja dla dzieci i dorosłych. Przedstawiane tam są zarówno podstawowe zagadnienia ekonomiczne, jak i procesy bardziej skomplikowane. W tym miejscu można zapoznać się z historią pieniądza, banków, teoriami ekonomicznymi, można też zobaczyć, jak powstają pieniądze oraz w jaki sposób działają karty płatnicze.

Taras Widokowy na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki, Plac Defilad 1

Bezpłatnie na taras mogą wejść jedynie posiadacze karty Warsaw Pass. Karta ta umożliwia też darmowe wejścia do różnych innych obiektów w mieście. Z tarasu widokowego PKiN rozpościera się widok na panoramę Warszawy.

Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykola 1

Dniem bezpłatnego wstępu do obiektów muzeum jest czwartek. Można zwiedzić Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki, Biały Domek, Podchorążówkę oraz amfiteatr. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na piękno przyrody w parku. Zwiedzający do dyspozycji mają Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny oraz Ogród Chiński, w których nie brakuje atrakcji wartych odkrycia.

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, ul. Dobra 56/66

Za darmo można go zwiedzać zawsze wtedy, gdy jest czynny, czyli 7 dni w tygodniu (poza terminami imprez okolicznościowych) w różnych godzinach zależnie od pory roku. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Biblioteki. Ogród jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Składa się z części górnej i dolnej. Oprócz roślinności można w nim podziwiać m.in. staw, a także rzeźby Ryszarda Stryjeckiego.

Anna Harasymiuk