Organizacja szkolenia wyjazdowego dla pracowników

Wybierając termin szkolenia wyjazdowego dla pracowników, nie tylko należy wziąć pod uwagę ich plany urlopowe, ale również zdecydować się na taką datę, która nie będzie kolidowała z okresem wzmożonych zamówień czy nagromadzeniem realizowanych projektów. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych komplikacji oraz zakłóceń w funkcjonowaniu organizacji. Z tego względu warto również podzielić pracowników na mniejsze grupy i przeprowadzać szkolenie w kilku turach.

Optymalny czas trwania szkolenia wyjazdowego to dwa dni. Jeżeli lokalizacja jest kwestią umowną – w przypadku zatrudniania niewielkiej liczby osób – bardzo pomocne będzie głosowanie dotyczące wyboru miejsca.

Rezerwacja noclegu dla pracowników

Miejsce do spania i relaksu musi być komfortowe i wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty. Można rozważyć możliwość wynajęcia apartamentów typu studio. Tego rodzaju rozwiązania sprawdzają się szczególnie w przypadku bardzo zżytego i dobrze znającego się zespołu, a jednocześnie pozwalają na niewielką redukcję kosztów. Warto jednak zaznaczyć, że profesjonalnie zorganizowane szkolenie podnosi prestiż firmy w oczach pracowników, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby wszystko zostało zrealizowane na jak najwyższym poziomie. Lokalizacja noclegu ma bardzo duże znaczenie. Najlepiej, gdy jest dobrze skomunikowana z resztą miasta i wyposażona w miejsca parkingowe. Dodatkowym atutem jest położenie w centrum, wówczas po całym dniu szkoleń pracownicy mogą zwiedzić miasto lub wybrać się na koncert czy do teatru. Stolica jest najlepszym wyborem szczególnie w przypadku, gdy na szkoleniu mają być obecni pracownicy z oddziałów firmy rozproszonych po całym kraju lub z zagranicznych filii.

Transport pracowników na szkolenie wyjazdowe

Zapewnienie komfortowych warunków dojazdu na szkolenie to kolejna po zakwaterowaniu bardzo ważna kwestia. Prośba o to, aby pracownicy dotarli na miejsce na własną rękę powinna być traktowana jako ostateczność. Zorganizowanie transportu powinno leżeć po stronie pracodawcy. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest wynajęcie busa lub (w przypadku korzystania ze środków transportu publicznego) wynajęcie taksówek, które zawiozą pracowników na miejsce szkolenia z dworca lub lotniska. 

Wynajem sali konferencyjnej i harmonogram spotkania

Przed podjęciem decyzji o wynajęciu sali, w której ma być realizowane szkolenie, trzeba się upewnić, czy jest ona odpowiednio duża. Musi mieć wystarczającą liczbę miejsc, ale również przestrzeń, by pracownicy czuli się w niej komfortowo. W przypadku, gdy istotnym elementem spotkania będzie prezentacja, koniecznością jest wyposażenie takiej sali w rolety lub funkcję zaciemnienia okien.

Szczegółowy harmonogram spotkania to podstawa. Trzeba również zadbać o to, aby kilka dni wcześniej każdy pracownik otrzymał agendę. W taki dokument warto również wyposażyć firmę, od której sala jest wynajmowana.

Niestandardowe potrzeby

W przypadku, gdy wśród uczestników szkolenia będą np. osoby niepełnosprawne, niedopuszczalna jest sytuacja, gdy w trakcie realizacji szkolenia okaże się, że istniejące bariery architektoniczne utrudniające dotarcie na miejsce jakiemukolwiek pracownikowi. Dlatego wcześniej należy się upewnić, czy żadna z osób biorąca udział w przedsięwzięciu nie ma specjalnych potrzeb.

Warto też wiedzieć, że obecnie większość firm wynajmujących sale na szkolenia dostosowuje swoją ofertę do klientów, dlatego w razie potrzeby organizator może zapewnić np. transfer uczestników z lotniska czy przygotowanie materiałów szkoleniowych. Ważne jednak jest, by wszystkie tego rodzaju kwestie ustalić i dopracować na kilka dni przed planowanym rozpoczęciem szkolenia.

Powodzenie realizacji szkolenia wyjazdowego jest uzależnione od wielu czynników, a jego miarą jest zadowolenie pracowników. Pracownik biorący udział w szkoleniu powinien rozpatrywać taką sytuację jako wyróżnienie i pewnego rodzaju nagrodę. Doskonalenie umiejętności zespołu w takich warunkach finalnie wpływa nie tylko na wizerunek firmy, ale również poprawia jej funkcjonowanie, często również przekładając się na wyniki finansowe.

Joanna Jędrzejczyk