Najlepsze miejsca na piesze wędrówki i spacery w Warszawie

Spacery po warszawskich ulicach, parkach i nadwiślańskich bulwarach to doskonały sposób na poznanie metropolii od najbardziej interesującej strony. Warto wybrać się do Łazienek Królewskich, na Pragę, oraz na dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Z lokacji mniej oczywistych szczególnie godne polecenia są, m. in.: plac Grzybowski, szlak neonów na Ochocie oraz ul. Chłodna.

Przed przyjazdem do Warszawy należy wcześniej zarezerwować nocleg. Najlepszym wyborem będzie wynajem apartamentu w centrum, skąd jest najbliżej do najpopularniejszych atrakcji. To również miejsce, które jest znakomicie skomunikowane z resztą miasta.

Piesze warszawskie wycieczki obowiązkowe

Osoby, które po raz pierwszy mają okazję zwiedzać stolicę lub nigdy nie miały możliwości pospacerowania po najbardziej znanych miejscach Warszawy, powinny udać się przede wszystkim do Łazienek Królewskich, na Krakowskie Przedmieście (szczególnie warto przejść cały Trakt Królewski) oraz na nadwiślańskie bulwary.

W Łazienkach można poruszać się jedną z wytyczonych tras: Zegarów Słonecznych i Źródełek lub Historycznych Postaci i Pomników. Ponadto w sezonie wiosenno-letnim (od maja do września) co niedzielę w Ogrodzie Modernistycznym pod pomnikiem Fryderyka Chopina odbywają się recitale fortepianowe.

Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy i Aleje Ujazdowskie to części Traktu Królewskiego, przy którym znajduje się wiele zabytkowych i istotnych historycznie budowli. Trakt zaczyna się na Placu Zamkowym i kończy w Wilanowie. Tego rodzaju wycieczka z pewnością wypełni cały dzień.

Ogrody BUW-u to kolejny obowiązkowy przystanek na trasie miejskich spacerów. Umieszczony na dachu biblioteki uniwersyteckiej kompleks ogrodowy jest nie tylko miejscem idealnym do odpoczynku, ale też znakomitym tarasem widokowym. Można z niego podziwiać piękną panoramę z perspektywy Powiśla, doskonale widać Pragę, prawy brzeg Wisły oraz lewą część z nowoczesnymi wieżowcami.

Praga jest dzielnicą szczególnie wartą odwiedzenia. Znajduje się tutaj największe zagęszczenie znakomitych wielkoformatowych murali oraz jedyne w swoim rodzaju skupisko małych kapliczek. To znakomita okazja do organizacji spaceru tematycznego.

Nietypowe miejsca i mniej znane lokalizacje na stołeczne spacery

Ulice Saskiej Kępy to enklawy o wyjątkowej atmosferze. Spaceruje się tu pośród modernistycznych budynków, klimatycznych kawiarenek i restauracji, pogrążonych w soczystej zieleni. Czas na Saskiej Kępie zdaje się biec nieco wolniej niż w innych częściach miasta.

Warszawska Wola, a dokładniej ul. Kasprzaka, to miejsce ekspozycji kilkunastu metalowych rzeźb, z których jedna – żyrafa – stała się symbolem tej dzielnicy. Z kolei ul. Chłodna, która jeszcze sto lat temu była jedną z najbardziej tętniących życiem części miasta teraz zdaje się być nieco zapomniana. Warto wybrać się tam na spacer, by zobaczyć m. in. piękny skwer ks. Popiełuszki oraz neorenesansowy kościół św. Karola Boromeusza.

Plac Grzybowski to opisany na trójkącie obszar znajdujący się w centrum Warszawy. Niedawno wyremontowany skwer zachęca do przechadzek oczkami wodnymi, klombami, urokliwymi alejkami i ławeczkami, na których można odpocząć. Bardzo przyjemnie spaceruje się tu nocą, gdy dookoła przestrzeń jest rozświetlona przez pobliskie drapacze chmur.

Przy placu Narutowicza na Ochocie stoją kamienice, które zostały wzniesione za czasów carskich. Ponadto znajduje się tu również Ochocka Ścieżka Neonów, przy której (szczególnie nocą) można podziwiać piękne dekoracje i reklamy świetlne wyprodukowane tuż po wojnie.

Wędrując w dalsze części stolicy, można też udać się na Bielany, gdzie warte odwiedzenia są ulice: Płatnicza i Cegłowska. Oświetlane są latarniami gazowymi przeniesionymi ze Śródmieścia.

Joanna Jędrzejczyk