Pomysły na spędzenie jesiennego weekendu w stolicy

Jesień to czas, kiedy dni stają się krótsze, a pogoda nie sprzyja już długiemu przebywaniu na świeżym powietrzu. Jednak warto wykorzystywać w pełni ostatnie słoneczne dni i przebłyski letniej aury, aby pospacerować po farmie dyń lub wybrać się na taras widokowy. Wycieczka do Warszawy w tym czasie to znakomity pomysł, czas w stolicy można spędzać na wiele różnych sposobów bez względu na to, czy za oknem pada deszcz, czy jest słoneczny i ciepły dzień.

Weekend w stolicy najlepiej spędzić na długich spacerach, zwiedzaniu muzeów, oglądaniu filmów, słuchaniu koncertów oraz chodzeniu na sztuki teatralne. Jesienią po letniej stagnacji repertuar instytucji kulturalnych wkracza w nowy sezon, odbywa się też wiele różnego typu festiwali, dzięki czemu na brak atrakcji nie można narzekać.

 

Przed przyjazdem poszukaj noclegu i zrób dokładny plan

Znalezienie miejsca do odpoczynku i snu po pełnych wrażeń dniach to podstawa przygotowań do wyjazdu. Najdogodniejszym rozwiązaniem jest lokalizacja w centrum Warszawy. Wśród naszej bogatej oferty znajduje się wiele komfortowych apartamentów w pobliżu Starówki. Dzięki temu dotarcie do najpopularniejszych miejsc nie będzie zabierało zbyt wielu cennych chwil. Skrupulatne zaplanowanie i rozpisanie agendy nawet krótkiego pobytu poza domem pozwala wykorzystać czas bardzo efektywnie.

 

Kulturalna jesień

Wrzesień, październik i listopad to czas, kiedy wiele się dzieje w stolicy. Co roku w połowie października przez około 10 dni odbywa się Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. WFF to tradycja kultywowana od 1985 roku. W czasie pokazów można się zapoznać z najnowszymi produkcjami światowego kina. Główną ideą Warszawskiego Festiwalu Filmowego jest wychwycenie z morza nowości tej, która być może otrzyma Oscara bądź zorganizowanie spotkania widowni z reżyserem, zanim zostanie uhonorowany statuetką w Cannes. WFF to wydarzenie o międzynarodowym formacie, na które z pewnością warto przyjechać do stolicy.

Jesień to również nowy sezon w Filharmonii Narodowej. W połowie września odbywają się najczęściej koncerty inaugurujące nowy rok koncertowy, później repertuar wypełnia się mnóstwem różnych wydarzeń muzycznych. Jesienią także na deskach teatrów odbywa się wiele premier. Spośród warszawskich teatrów, które są szczególnie warte odwiedzenia warto wymienić:

 • Teatr 7. piętro,
 • Teatr Komedia,
 • Teatr Narodowy,
 • Teatr Współczesny,
 • Teatr Ateneum,
 • Teatr Muzyczny „Roma”,
 • Teatr Wielki,
 • Teatr Rozmaitości.

Lista ta nie zamyka bynajmniej wszystkich tego rodzaju instytucji w Warszawie, są to jedynie te najsłynniejsze. Można być więc pewnym, że znajdzie się wśród teatralnych repertuarów coś, na co będzie się miało ochotę pójść w czasie weekendowej wycieczki do stolicy.

 

Jesienna wyprawa na targ staroci

W czasie pobytu w Warszawie można przy okazji kupić kilka perełek do domowej kolekcji mebli lub bibelotów „z duszą” i pospacerować po mieście. Najbardziej znanym tego typu miejscem w stolicy jest Bazar na Kole funkcjonujący również pod bardziej oficjalną nazwą: Warszawska Giełda Staroci oraz niedzielny targ Olimpia.

 

Spacery po miejscach, z których widać panoramę miasta

Punkty widokowe w Warszawie to znakomite destynacje jesiennych spacerów. W czasie przechadzki do takiego miejsca można lepiej poznać miasto i przy okazji zrobić wiele fantastycznych zdjęć. Kulminacją oczywiście będzie podziwianie Warszawy z innej, wspaniałej perspektywy. Zdecydowanie najlepiej wybrać się na tego rodzaju wycieczkę w słoneczny albo przynajmniej bezchmurny dzień. Można też pojechać tam rowerem miejskim. Miejsca, gdzie znajdują się punkty widokowe to m.in.:

 • piętro Pałacu Kultury i Nauki,
 • dach Centrum Nauki Kopernik,
 • dzwonnica kościoła św. Anny na Starym Mieście,
 • Kopiec Powstania Warszawskiego, na którym znajduje się pomnik Polski Walczącej,
 • górka Szczęśliwicka.

 

Spacer z przewodnikiem i Bieg Niepodległości

W czasie dwudniowego pobytu w Warszawie można wybrać się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem, która z pewnością będzie bogatym źródłem wiedzy o mieście. Bardzo często tego rodzaju atrakcje są darmowe, wystarczy wpisać odpowiednie hasło w internetową wyszukiwarkę a z pewnością jakaś propozycja się pojawi. Inną równie ciekawą i zdecydowanie bardziej aktywną formą spędzania czasu w stolicy jest uczestnictwo w organizowanym co roku Biegu Niepodległości. Szczególnie, gdy 11 listopada wypada akurat w weekend. Na bieg zapisać się można już pod koniec października.

 

Wyprawa na farmę dyń

Co roku do końca października w Powsinie pod Warszawą funkcjonuje farma dyń. Dla zwiedzających przygotowanych jest tam mnóstwo ciekawych atrakcji, z których szczególnie mocno z pewnością ucieszą się najmłodsi. Wszechobecne dynie, a pośród nich labirynty i słomiane zwierzaki, to idealna sceneria do zdjęć i wspólnej zabawy, oprócz tego można skosztować dyniowej latte i kupić pokaźnych rozmiarów warzywo najlepszej jakości.

 

Jak widać, mimo kapryśnej jesiennej aury, można spędzić dwa dni w Warszawie bardzo aktywnie i ciekawie. Jednak przed przyjazdem koniecznie trzeba się zdecydować jedynie na kilka z podanych tutaj propozycji, na wszystkie może zwyczajnie nie wystarczyć czasu i sił.