Azjatycka Warszawa

W naszej pięknej stolicy spotkać można nie tylko Polaków, coraz częściej widać osoby z całego świata. Jednak nie jest to jedynie cecha XXI wieku. W Warszawie już od wieków widoczne były wpływy innych krajów i kultur – w tym bogatych i różnorodnych kultur azjatyckich. Fascynacja Wschodem jest chętnie kultywowana przez kolejne pokolenia i warto odwiedzić stolicę, aby jej doświadczyć. 

Ogród Chiński w Łazienkach Królewskich

Jednym z najstarszych przejawów fascynacji architekturą i symboliką chińską jest bez wątpienia łazienkowski Ogród Chiński. Znajduje się on w północnej części parku i składa się z filigranowej Altany Chińskiej, symbolizującej kobietę, nieco szerszego Pawilonu Chińskiego, będącego symbolem mężczyzny, oraz kamiennego mostku, reprezentującego Drogę Mleczną. Ich układ nawiązuje do znanej w Japonii i w Chinach legendy Tanabata, opowiadającej o dwójce kochanków, rozdzielonej przez Drogę Mleczną. Sam ogród wybudowany został około roku 1780 i odkryty przez archeologów w 2012.

Muzeum Azji i Pacyfiku

Znane wcześniej jako Muzeum Archipelagu Nusantry, dzisiejsze Muzeum Azji i Pacyfiku zostało zapoczątkowane w 1973 roku z prywatnej kolekcji Andrzeja Wawrzyniaka, liczącej wtedy 4 000 eksponatów, które zgromadził podczas misji dyplomatycznych. Obecnie Muzeum posiada ich ponad 21 000, pochodzących z niemal wszystkich krajów azjatyckich oraz znacznej części Oceanii. Wystawiane są również dzieła polskich artystów, którzy inspirowali się krajami Azji – m. in. Romana Opałki i Stanisława Poznańskiego. Na przestrzeni wielu lat zorganizowano tam około tysiąca wystaw.

 

Nie tylko historia Azji jest celebrowana. Młodzi ludzie chętnie uczestniczą w rozmaitych wydarzeniach promujących popkulturę i historię Japonii, Korei oraz Chin. Organizowane są zarówno trzydniowe konwenty o tematyce popkulturowej, jak i jednodniowe mini-festyny lub wydarzenia, często nawiązujące do japońskich świąt, takich jak Tanabata czy Hanami.

Aby w pełni skupić się na odkrywaniu różnorodności stolicy, należy już wcześniej zadbać o nocleg w dobrze skomunikowanym miejscu, aby bez problemu dotrzeć do wszystkich interesujących miejsc. Warto rozważyć różne opcje noclegowe, aby nie przeciążyć budżetu – na przykład apartamenty w dobrze skomunikowanym centrum miasta, pozwalające na pełną niezależność w zakresie odkrywania stolicy.