Pałac w Wilanowie - dojazd, godziny otwarcia, informacje

Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie to zabytek wspaniale zachowanej barokowej architektury wzniesiony w XVII wieku. Oprócz muzeum, w którym można zobaczyć m. in. eksponaty o charakterze narodowym i wspaniałą kolekcję sztuki europejskiej, wilanowski pałac jest miejscem, w którym odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych o ogólnoświatowej renomie, np. Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej.

Wilanów – pałac można zwiedzać za darmo w każdy czwartek. Ważne jednak jest, aby przybyć na miejsce dosyć wcześnie, ponieważ w tym dniu jest szczególnie dużo chętnych na obejrzenie królewskiej rezydencji.

Pałac w Wilanowie - opis

Po koronacji w 1676 roku Jan III Sobieski władał krajem, mieszkając na Zamku Królewskim, który w jego odczuciu był zbyt surową wielkomiejską rezydencją. Pragnąc miejsca bardziej ustronnego, w 1677 roku król nabył pobliską wieś – Milanów i przemianował ją na Villa Nova. Łacińska nazwa szybko została spolszczona na Wilanów. W Wilanowie znajdowały się fundamenty pałacu ziemiańskiego, które postanowiono rozbudować według projektu Augustyna Locciego. W ten sposób powstał jeden z najpiękniejszych i najbardziej reprezentatywnych barokowych pałaców królewskich w Polsce. Budowę Pałacu w Wilanowie ukończono w 1696 roku.

Muzeum i ogrody

Właścicielem wilanowskiego muzeum jest obecnie Muzeum Narodowe w Warszawie. Znajdujące się w pałacu Jana III Sobieskiego eksponaty to przede wszystkim dzieła sztuki europejskiej i dalekowschodniej, m. in. ze starożytnego Rzymu, barokowej Francji a nawet XVII-wiecznej Japonii. Można również zwiedzać królewskie komnaty oraz podziwiać zabytki gloryfikujące militarne osiągnięcia króla. Muzeum w Wilanowie to również miejsce wyjątkowe z uwagi na fakt, że znajdują się w nim przedmioty i dzieła sztuki upamiętniające kluczowe wydarzenia z historii Rzeczypospolitej.

Ogród w Wilanowie o powierzchni prawie 50 hektarów to przepiękne miejsce na spacery. W jego głównej części znajduje się ogród włoski, ponadto warto zobaczyć także Ogród Kwiatowy, ogród z Gajem Akademosa oraz park angielsko-chiński. Ogród Królewski był szczególnie ulubiony przez Jana III Sobieskiego, który sprowadzał do niego sadzonki roślin z całego świata, w szczególności drzewka i krzewy cytrusowe. Z kolei w Ogrodzie Różanym co roku odbywają się Letnie Koncerty Królewskie. Ogrody są dostępne dla zwiedzających codziennie od godziny 9 rano. Godzinę zamknięcia najlepiej sprawdzić przed wizytą, ponieważ są one zmienne i uzależnione od konkretnej daty.

Światła i iluminacje

Królewski Ogród Światła to jedna z najpopularniejszych atrakcji królewskiej rezydencji. Odbywająca się codziennie od października do lutego po zmroku (16:00 – 21:00) świetlna iluminacja przy dźwiękach muzyki klasycznej to wspaniałe widowisko, które warto zobaczyć. Ponadto w weekendy co godzinę od 17:30 do 21:00 można oglądać prezentowane na fasadzie pałacu mappingi. Wstęp na pokazy w Królewskim Ogrodzie Światła jest płatny.

Zwiedzanie

Na zwiedzenie całego kompleksu pałacowo-parkowego w Wilanowie najlepiej zarezerwować kilka godzin. Trzeba również pamiętać, aby wybrać się na nie nie później niż godzinę przed zamknięciem. Aby wejść nawet na teren ogrodu, konieczny jest wcześniejszy zakup biletu.

Przydatne informacje:

  • Adres: Stanisława Kostki Potockiego 10
  • Godziny otwarcia: w okresie sezonu turystycznego, czyli od 14 kwietnia do 14 października pałac w Wilanowie we wtorki, czwartki i piątki jest czynny w godzinach: 9:30 – 16:00, natomiast w poniedziałki, środy, soboty i niedziele od 9:30 do 18:00. Poza sezonem pałac mozna zwiedzać tylko do godziny 16:00, a we wtorki jest on zamknięty.
  • Bilety: cena biletu normalnego to 20 zł, za ulgowy należy zapłacić 15 zł. W tej cenie można zwiedzić wnętrze pałacu wraz z ekspozycjami stałymi oraz ogrody. Chcąc zobaczyć również galerię maszynową, wnętrza chińskie i pokoje księżnej należy kupić bilet droższy: normalny – 30 zł, ulgowy – 20 zł. Bilet wstępu do ogrodów to wydatek rzędu 5 zł (bilet normalny) lub 3 zł (bilet ulgowy).
  • Dojazd: do pałacu w Wilanowie można dojechać bezpośrednio ze Śródmieścia autobusem linii 519. Natomiast z przystanku przy stacji metra Wilanowska do pałacu kursują linie: 139, 700, 710 i 724.