Centrum Nauki Kopernik - godziny otwarcia, dojazd, najciekawsze atrakcje

Centrum Kopernika to ważny punkt na mapie Warszawy. Powstały w 2010 roku kompleks na Wybrzeżu Kościuszkowskim skupia wiele instytucji pod jednym dachem. Jest tu muzeum, laboratorium badawcze, planetarium Niebo Kopernika, ogród na dachu, interdyscyplinarna Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego, Strefa Eksperymentowania, kino, Modułowe Pracownie Przyrodnicze i wiele innych bardzo ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc.

Celem CNK jest przede wszystkim rozprzestrzenianie idei komunikacji naukowej. Wyjątkowość Centrum zawiera się przede wszystkim w możliwości nauki poprzez eksperyment, dotyk i samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. Wystawy są interaktywne, zachęcają do uczestnictwa, pobudzają wyobraźnię, uczą poprzez zabawę. To wspaniałe miejsce dla wszystkich – bez względu na wiek.

Centrum Nauki Kopernik - atrakcje

Głównymi atrakcjami Centrum Nauki Kopernik są:

 • galerie: Korzenie cywilizacji, Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Strefa światła, galeria dla dzieci: Bzzz! oraz galeria dla młodzieży: RE: generacja, gdzie znajduje się m.in. dyskoteka, w której energię odzyskuje się z ciał osób tańczących;
 • laboratoria: chemiczne, biologiczne, fizyczne oraz pracownia robotyczna;
 • strefa eksperymentowania – można tam przeprowadzać samodzielnie różnego rodzaju doświadczenia dotyczące szerokich grup tematycznych: od zjawisk fizycznych po człowieka – jego organizm i otoczenie oraz zobaczyć nietypowe dzieła sztuki, np. portret Marilyn Monroe wykonany z pęcherzyków powietrza;
 • teatry: Teatr Robotyczny i Teatr Wysokich Napięć;
 • multimedialne planetarium Niebo Kopernika – na sferycznym ekranie wyświetlane są różnego rodzaju pokazy tematyczne dotyczące tematyki popularnonaukowej;
 • Majsternia – to przestrzeń, w której każdy może własnymi rękami dokonać jakiegoś odkrycia lub skonstruować oryginalne dzieło sztuki lub techniki, do dyspozycji są różnego typu materiały.

W ramach jednego biletu można zwiedzić całe Centrum, obejrzeć spektakl Teatru Robotycznego lub Teatru Wysokich Napięć, natomiast w sobotę i w niedzielę spędzić aktywnie czas na warsztatach w Minilabach. Do planetarium potrzebny jest osobny bilet. W Koperniku nie ma wytyczonych ścieżek zwiedzania, ale są tematyczne trasy, którymi można się poruszać. Na wystawach znajdujących się w Centrum Nauki Kopernik zebrano niemal 500 eksponatów, z tego względu na zobaczenie wszystkiego warto przeznaczyć kilka godzin.

Zupełnie za darmo i bez konieczności stania w kolejce w CNK można zobaczyć ekspozycję: Patrz: Ziemia znajdującą się w planetarium. Ogród na dachu również jest dostępny nieodpłatnie, ale można go zwiedzić jedynie w sezonie wiosenno-letnim. W czasie wakacji w Parku Odkrywców w ogrodzie na dachu odbywają się na nim projekcje filmów w ramach Kina Letniego. Zarezerwuj nocleg w Warszawie już teraz i odwiedź CNK!

Godziny otwarcia

Centrum Nauki Kopernik jest czynne:

 • w okresie od stycznia do marca: 9:00 – 18:00 (poniedziałek-piątek), 10:00 – 19:00 (weekend),
 • w okresie od kwietnia do czerwca: 8:00 – 18:00 (poniedziałek-piątek), 10:00 – 19:00 (weekend),
 • w okresie wakacyjnym, tj. 20.06 – 01.09: 9:00 – 19:00 (poniedziałek-niedziela),
 • w okresie od września do grudnia: 9:00 – 18:00 (poniedziałek-piątek), 10:00 – 19:00 (weekend).

W poniedziałki CNK nie zawsze jest czynne, ponieważ często są tzw. poniedziałki techniczne. Ich dokładne daty, terminy świąt oraz innych dni zamknięcia znajdują się na stronie internetowej Centrum. Ogród na Dachu jest nieczynny w okresie: listopad – kwiecień.

Bilety wstępu

Bilety do Centrum Nauki Kopernik można kupić w kasach na terenie budynku w dniu zwiedzania, jednak należy pamiętać, aby dokonać tego najpóźniej 1-2 godziny przed zwiedzaniem. Wygodną opcją jest kupienie biletów przez Internet, jednak w ten sposób można nabyć jedynie te bilety, które nie zostały sprzedane w tradycyjny sposób. Jeżeli bilety są niedostępne na stronie internetowej, oznacza to, że nie ma również możliwości kupienia ich w kasach.

Dojazd

 • Centrum Nauki Kopernik - adres: Wybrzeże Kościuszkowskie 20. Można tam dotrzeć metrem, autobusem lub samochodem. Wskazane są również piesze wycieczki ponieważ CNK znajduje się nad Wisłą w pobliżu Mostu Świętokrzyskiego.
 • Metro Centrum Nauki Kopernik – na stację Centrum Nauki Kopernik dojeżdża linia nr II, należy wyjść na stacji Wybrzeże Kościuszkowskie.
 • Autobusy linii: 102, 105, 118, 127, 162 oraz 185 dojeżdżają do Centrum, należy jednak skorzystać z wyszukiwarki połączeń, aby dokładnie określić trasę.
 • Dojazd samochodem do Centrum Nauki Kopernik: parking znajdujący się pod CNK jest w płatnej strefie (weekendy są bezpłatne), godzina postoju kosztuje 5 zł. Parking jest czynny w godzinach otwarcia placówki.