Stare miasto w Warszawie - co warto zobaczyć?

Stolica Polski to prawdziwa gratka dla turystów, dlatego nie zaskakuje fakt, że bez względu na porę roku, mnóstwo osób decyduje się na wybranie w podróż i zwiedzenie tego ciekawego miasta. W Warszawie jest wiele kluczowych punktów, które warto zobaczyć, a Starówka z pewnością należy do tych najważniejszych.

Jej unikatowość doceniono już w 1980 roku, kiedy to Historyczne Centrum Warszawy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyjątkowy układ urbanistyczny, charakterystyczne wąskie uliczki, a także kolorowe kamieniczki to atuty, które latem i zimą przyciągają w to miejsce tłumy. Stolica ma do zaoferowania odwiedzającym ją turystom wiele atrakcji, a poniżej wymieniamy te najważniejsze!

Zwiedzanie Warszawy - najważniejsze punkty

Każdy turysta, który decyduje się odwiedzić stolicę Polski, powinien koniecznie pierwsze swoje kroki skierować w kierunku pomnika Syrenki, który zlokalizowany jest na środku Rynku Starego Miasta. To symbol miasta, który znajduje się również w jego godle. Następną pozycją, bez której nasza podróż będzie po prostu niepełna, jest barokowo - klasycystyczny Zamek Królewski. Zgromadzono w nim wiele bezcennych dzieł sztuki, a sam budynek był miejscem, w którym 3 maja 1791 podpisano polską Konstytucję. Jest więc ściśle związany z najważniejszymi wydarzeniami w historii kraju. Warto też zwrócić uwagę na górującą nad najbliższą okolicą kolumną króla Zygmunta III Wazy.

Jest to pomnik upamiętniający władcę, który w XVI wieku zdecydował o przeniesieniu stolicy do Warszawy z Krakowa. W ramach trasy turystycznej warto uwzględnić też takie punkty jak barbakan, taras widokowy na Gnojnej Górze czy też Archikatedrę, która jest jedną z najstarszych świątyń w mieście, a jej historię prześledzić można aż do czasów średniowiecza. To miejsce pochówku mazowieckich książąt oraz takich sławnych osób jak Henryk Sienkiewicz, Jan Ignacy Paderewski czy Marcello Bacciarelli. W tym miejscu znajduje się też grobowiec ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Odwiedzając stolicę można też pokusić się o dalszą wyprawę do Łazienek Królewskich lub Wilanowa, gdzie znajduje się Muzeum Pałacu Króla Jana III - kolejna turystyczna perła Warszawy.