Łazienki Królewskie - zarezerwuj co najmniej dwa dni, żeby zobaczyć wszystko

Warszawa kusi licznymi atrakcjami, ale przystankiem obowiązkowym w trakcie wycieczki do stolicy są Łazienki Królewskie, czyli jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. To okazja do długich spacerów w otoczeniu pięknych zabytków klasycystycznej architektury i wielu spotkań z historią.

Przed przyjazdem zarezerwuj nocleg

Planując zwiedzanie Łazienek, najlepiej zarezerwować na to minimum dwa dni. Jeden dzień warto przespacerować, a drugi przeznaczyć na zwiedzanie wnętrz klasycystycznych budynków. W trakcie takiej wycieczki, na wynajem warto wybrać lokalizację znajdującą się w centrum stolicy. Komfortowe apartamenty w Śródmieściu będą najwygodniejszym punktem wypadowym. Dzięki temu, że znajdują się w sercu miasta, nie marnujemy cennego czasu na nużące dojazdy. Blisko są też wszystkie najsłynniejsze knajpki oraz węzeł komunikacyjny, z którego dojedziemy na powrotny pociąg czy autobus do domu.

Architektura Łazienek

Turystyka architektoniczna po stolicy powinna zawsze rozpoczynać się od zobaczenia Łazienek. Swoisty eklektyzm kompozycyjny i delikatne przemieszanie stylu starożytnego np. z chińską pagodą czy antycznym amfiteatrem robią wrażenie. Oto lista budynków, które obowiązkowo należy zobaczyć:

  • Biały Domek, pierwszą budowlę wzniesioną w Łazienkach na zlecenie Stanisława Augusta,
  • Podchorążówka, w której można obejrzeć pamiątki po wybitnym pianiście Ignacym Janie Paderewskim,
  • Pałac Myślewicki, w 2015 roku poddano go renowacji, odsłaniając zabytkowe polichromie i przywracając oryginalną XVIII-wieczną kolorystykę,
  • Stara Oranżeria, służąca dawniej jako przechowalnia tropikalnych drzewek, obecnie znajduje się w niej bardzo bogata w eksponaty oraz gipsowe odlewy wybitnych dzieł Królewska Galeria Rzeźby,
  • Amfiteatr, czyli Teatr na Wyspie, który został wykonany na wzór zniszczonego antycznego teatru, dzięki czemu uniknął zburzenia w czasie II wojny światowej,
  • Pałac na Wyspie był miejscem słynnych obiadów czwartkowych, koniecznie należy zwiedzić też znajdujące się w nim muzeum.

Spacery po ogrodach

W Łazienkach mamy do wyboru jeden z czterech ogrodów. Ogród Królewski jest najstarszą częścią ogrodową Łazienek. Na jego terenie znajdują się: Amfiteatr, Pałac na Wyspie oraz wiele rzeźb i pomników. Został zaprojektowany w stylu francuskim z domieszkami inspiracji zaczerpniętych ze stylu angielskiego. Sąsiadujący z Belwederem Ogród Romantyczny charakteryzują liczne pawilony, ażurowe mostki i malowniczy staw o nieregularnej linii brzegowej. W Ogrodzie Chińskim można podziwiać oryginalną pagodę, której dach został wyłożony specjalnie projektowanymi i sprowadzanymi aż z Chin na zamówienie króla ceramicznymi dachówkami. Pomnik Fryderyka Chopina jest sercem Ogrodu Modernistycznego, w którym zaplanowana w sposób gemetryczny roślinność łączy się z naturalistyczną koncepcją projektowania krajobrazu.

Wędrując po pięknych ogrodach łazienkowskich, można również przejść jedną z trzech specjalnie wytyczonych ścieżek, z czego jedna – im. Kusocińskiego - jest dla biegaczy. Pozostałe dwie, liczące po 4 km każda, to: ścieżka Zegary słoneczne i źródełka oraz ścieżka Pomniki i postacie historyczne.

Zimą Łazienki rozbłyskują świetlnymi iluminacjami. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny. Aby obejrzeć wystawy oraz wnętrza niektórych budynków, trzeba kupić bilet. Dokładne informacje dotyczące cen oraz godzin otwarcia poszczególnych muzeów można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Łazienek.

W czasie wycieczki po Łazienkach można zrobić sobie przerwę na obiad w jednej z okolicznych restauracji. Warto każdego dnia być w innym miejscu. Mieszkając w apartamencie znajdującym się w Śródmieściu, mamy również doskonałą okazję do zjedzenia śniadania na Starówce czy spędzenia wieczoru w jednej z pobliskich knajpek.

Joanna Jędrzejczyk