Wynajem mieszkania w Warszawie - na co zwracać uwagę?

Wynajem mieszkania wiąże się z zobowiązaniem do opłacania kosztów związanych z użytkowaniem nieruchomości. Decydując się na wynajem mieszkania, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na treść umowy najmu z właścicielem, a także lokalizację oraz sprawną komunikację miejską w najbliższym otoczeniu.

Wynajem mieszkania w Warszawie a lokalizacja

Decydując się na wynajmowanie mieszkania w stolicy, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego lokalizację. Wybór dzielnicy, w jakiej będzie się mieszkać, najlepiej dostosować, o ile to możliwe, do miejsca pracy bądź nauki. Centrum miasta oferuje szeroki zakres ofert najmu zarówno mieszkań i apartamentów, jak i pojedynczych pokoi. Tanie noclegi można odnaleźć za pośrednictwem stron internetowych, gdzie oprócz wymienionych kosztów, znajdują się zdjęcia wyposażenia i lokalizacji określonej nieruchomości. Ceny najmu najczęściej zależą nie tylko od bliskości od centrum miasta, ale bliskiej lokalizacji dobrych połączeń komunikacyjnych, np. stacji metra czy przystanku autobusowego bądź trolejbusowego. Wybierając miejsce zamieszkania, warto także zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu nieruchomości znajdują się sklepy, gdzie można zrobić podstawowe zakupy, a w przypadku posiadania dzieci - plac zabaw, park do spacerowania, przedszkole i szkoła.

Mieszkanie do wynajęcia, pokój, kamienica czy apartament?

Wybór budownictwa to również istotna kwestia, na jaką należy zwrócić uwagę, gdyż może to wpływać np. na rodzaj ogrzewania czy wysokość rachunków. Mieszkanie w bloku, zwłaszcza na wyższych kondygnacjach, będzie wygodniejsze, gdy budynek jest wyposażony w windę. Kamienice kuszą klimatycznymi wnętrzami i wysokimi sufitami, jednak należy wcześniej sprawdzić stan instalacji grzewczych, nie tylko w samym mieszkaniu, ale i całym budynku mieszkalnym. Nowoczesne apartamenty w Warszawie mają sprawnie działający system wentylacji, dzięki czemu pomieszczenia mają zapewniony stały dopływ świeżego powietrza. Ponadto wnętrza są stylowo i elegancko urządzone, co z pewnością znacznie umila przebywanie w nich.

Umowa wynajmu mieszkania - co trzeba o niej wiedzieć?

Osoby zdecydowane na wynajem mieszkania powinny podpisać umowę najmu, która musi zawierać wszystkie istotne informacje dotyczące zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Najważniejsze elementy, które powinna zawierać umowa, to: określenie długości najmu, informacje o ewentualnej kaucji i jej wysokości oraz termin płatności czynszu (zazwyczaj do 10. dnia kolejnego miesiąca). Umowa najmu może być podpisana tylko i wyłącznie z pełnoprawnym właścicielem mieszkania. W razie wątpliwości można skorzystać z dokumentacji w Księdze Wieczystej. Przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania najlepiej zrobić zdjęcia jego aktualnego stanu technicznego, a także liczników. Dokumentacja fotograficzna jest zabezpieczeniem dla osoby wynajmującej, przed niesłusznym oskarżeniem ze strony właściciela o jakiekolwiek szkody, np. uszkodzone meble, brudne ściany. Wynajmując mieszkanie, należy również wypytać o dodatkowe opłaty, np.: za Internet, gaz, woda, prąd czy czynsz opłacany do spółdzielni mieszkaniowej.

Magdalena Bytys