Nietypowe muzea, których nie znajdziesz w przewodnikach

Muzeum Chleba, Słoików, PRL-u, Neonów czy Nurkowania to miejsca, które z pewnością zainteresują poszukiwaczy miejsc oryginalnych i nietuzinkowych. Planując krótką muzealną wycieczkę do Warszawy, warto przeznaczyć te dni na zobaczenie zaskakujących atrakcji, które na długo pozostaną w pamięci.

Aby ciekawie spędzić czas w nietypowych muzeach, warto wcześniej zorientować się, czy nie są tam organizowane warsztaty lub imprezy. W Muzeum Chleba często odbywają się tematyczne spotkania, a w październiku obchodzone jest hucznie Święto Chleba.

Najlepsze miejsce na nocleg w stolicy

Przed rozpoczęciem planowania wycieczki do Warszawy, trzeba najpierw zatroszczyć się o nocleg. Najlepiej wybrać taki, który jest zlokalizowany w centrum, dzięki czemu dostęp do większości nietypowych muzeów będzie bezproblemowy. W ofercie Apartment4You znajduje się wiele komfortowych apartamentów, m.in. na Starówce, które są znakomitą bazą wypadową. To również świetna okazja do wieczornych spacerów po Starym Mieście.

Muzeum PRL - fascynująca podróż w czasie

Muzeum, w którym znajdują się przedmioty codziennego użytku z minionej, ale nie tak bardzo odległej epoki, to doskonały sposób na podróż w czasie – dla niektórych również do lat dzieciństwa. Meblościanki, półkotapczany, ławy na wysoki połysk, stylowe fotele, kultowa pralka Frania – to tylko niektóre z bogatej kolekcji znajdujących się w Muzeum PRL eksponatów. Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00 oraz w weekendy od 11:00 do 17:00. Muzeum PRL w Warszawie znajduje się przy ul. Mińskiej 25 w Soho Factory.

Muzeum Nurkowania - podwodny świat w środku miasta

Umieszczony przy wejściu do Muzeum Nurkowania ogromny skafander nurka z ciężkim metalowym hełmem wita zwiedzających. Wśród eksponatów znajduje się cały osprzęt niezbędny do eksploracji podwodnego świata, zarówno ten, który wykorzystywany jest obecnie, jak i ten, którym posługiwano się na przestrzeni lat. Tego rodzaju wycieczka z pewnością zainteresuje nie tylko entuzjastów nurkowania. Muzeum Nurkowania w Warszawie znajduje się przy ul. Grzybowskiej 88, czynne jest we wtorki od godz. 11:00 do 18:00.

Muzeum Neonów – świetlna historia reklamy

Dawniej neony były często spotykanym elementem zdobiącym witryny warszawskich sklepów, teraz są coraz rzadszym zjawiskiem. Jednak ich oryginalna uroda sprawia, że istnieje grupa osób, która chroni je od zapomnienia. Muzeum Neonów w Warszawie to miejsce, gdzie zgromadzono już ponad 200 świetlnych reklam, które już nie spełniają swojej pierwotnej funkcji, ale nadal działają. Można je oglądać od środy do niedzieli przy ul. Mińskiej 25 w Soho Factory w godzinach: 12:00 – 17:00.

Muzeum Chleba - historia chleba obejmująca ponad sto wieków

Polacy darzą chleb szczególnym sentymentem. Okazuje się, że tak ogromnym, że wypiek ten doczekał się nawet własnego muzeum. W warszawskim Muzeum Chleba można poznać tajniki tworzenia pieczywa oraz zgłębić stosowane w tym celu dawniej i obecnie technologie. Ponadto tuż obok muzeum znajduje się piekarnia, w której tworzy się codziennie kilkadziesiąt rodzajów chleba. Po zwiedzaniu warto tam zajrzeć i zaopatrzyć się, np. w chleb żytni z marchewką. Piekarnia jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach: 5:00 – 12:00. Wszystko to można zobaczyć oraz spróbować przy ul. Janowskiej 2.

Muzeum Słoików Świata - kultowe miejsce na mapie Warszawy

Słoik to przedmiot wykorzystywany od pokoleń. W ostatnich latach stał się również symbolem oraz akcesorium niezwykle modnym: w słoikach sadzi się kwiaty, słoikami dekoruje się wnętrza, a nawet używa się ich jako kubków w barach czy restauracjach. Znajdujące się w Muzeum Techniki i Przemysłu w Pałacu Kultury i Nauki przy Placu Defilad 1 Muzeum Słoików to miejsce, w którym zebrano słoiki z całego świata. Można je zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 – 17:00 oraz w weekendy od 10:00 do 17:00.

Joanna Jędrzejczyk