Trasy rowerowe, dzięki którym poznasz stolicę

Warszawa zwiedzania z perspektywy rowerzysty to nie tylko bardzo atrakcyjna forma spędzenia czasu, ale również okazja do poznania dużej części miasta od niezwykłej strony. Wśród szlaków dla cyklistów są takie, które przecinają najważniejsze punkty stolicy. Przed wyruszeniem w podróż, warto najpierw wyznaczyć trasę.

Dzięki szeroko rozwiniętej infrastrukturze rowerów miejskich opcja przemieszczania się jednośladem nie jest ani kosztowna, ani problematyczna. Veturilo, czyli warszawski rower publiczny (jeden z największych w Europie), to 366 stacji i ponad 5 tys. rowerów, których wynajęcie jest bardzo proste. Do dyspozycji użytkowników oprócz zwykłych rowerów są również: rowery elektryczne, rowery dziecięce i tandemy.

Planowanie rowerowego weekendu - zarezerwuj nocleg

Przed wyjazdem do Warszawy konieczne jest znalezienie miejsca do spania i odpoczynku po pełnych wrażeń cyklistycznych przygodach. Jedną z lepszych możliwości jest wynajęcie apartamentu na Starówce. Taka lokalizacja pozwala na wyruszenie w różne części miasta, ponadto tutaj jest najwięcej stacji rowerowych.

Trasa rowerowa: Trasa Nadwiślańska (NSR - Nadwiślański Szlak Rowerowy) i Szlak Słoneczny

Trasa Nadwiślańska liczy ponad 30 kilometrów i przebiega wzdłuż lewego brzegu Wisły kolejno m. in. przez takie miejsca, jak:

  • Agrykola,
  • J. Hoene-Wrońskiego,
  • aleja 3 Maja.

Szlak Słoneczny ma 8,5 km i biegnie wzdłuż prawego brzegu Wisły, przez: most Grota-Roweckiego, Wisłostradę i Podzamcze.

Trasę Nadwiślańską najlepiej rozpocząć na placu Na Rozdrożu. W pobliskim parku nieopodal Agrykoli i Łazienek Królewskich znajdują się jedne z najciekawszych warszawskich atrakcji. Można na chwilę zatrzymać się przy Instytucie Teatralnym, w którym odbywają się często spektakle. W dalszej części parku jest Zamek Ujazdowski, w którym mieści się Centrum Sztuki Współczesnej. Można na moment zajrzeć do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Niestety ani jego ani Łazienek nie można zwiedzić na rowerze, dlatego chcąc zrobić sobie w tych miejscach przystanek, najlepiej wpiąć rower do stacji znajdującej się przy placu Unii Lubelskiej. Następnie należy przedostać się na Powiśle, jadąc w dół wzdłuż Agrykoli. Po skręceniu w lewo do Parku Agrykola można odpocząć w jednej ze znajdujących się tutaj knajpek. Trasa wiedzie dalej wzdłuż ulicy J. Hoene-Wrońskiego, biegnącej przez Park Edwarda Rydza-Śmigłego, gdzie w wiosenne i letnie dni działa wiele fontann. 

Kolejny etap przejażdżki to jazda wzdłuż Wisły. Aby tu dotrzeć, należy przejechać ulicami: Książęcą, Ludną i L. Kruczkowskiego do Alei 3 Maja pod most Poniatowskiego. To kolejne dobre miejsce na chwilę relaksu, gdzie można usiąść na brzegu rzeki lub zajrzeć do klubokawiarni Powiśle (znajdującej się w dawnym charakterystycznym budynku kas PKP), którą chętnie odwiedzają rowerzyści. Aby przedostać się na drugi brzeg Wisły, można przepłynąć promem „Inka”, który kursuje co 20 minut i cumuje na dużej plaży w pobliżu Stadionu Narodowego. Stamtąd wjeżdża się na Słoneczny Szlak, którym trzeba jechać 5 km, aż do mostu Grota-Roweckiego. Słoneczny Szlak do leśna enklawa w sercu miasta. Gęsto porośnięty drzewami obszar jest idealnym miejscem na rowerowy spacer. Warto zatrzymać się po drodze na jednym z licznych w tym miejscu falochronów, skąd można obejrzeć przepływające często żaglówki i lewobrzeżną część Stolicy. Przez most Grota-Roweckiego przejazd jest nieco utrudniony ze względu na wąski chodnik i liczne latarnie, dlatego lepszą opcją będzie wrócić 3 km w stronę mostu Gdańskiego i wjechać na ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż Wisłostrady tuż obok Kępy Potockiej. Można w ten sposób wrócić na Powiśle, mijając Stare Miasto i Park Fontann. Najwytrwalsi mogą jeszcze udać się do znajdującego się nieopodal Centrum Nauki Kopernik i do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, której zdecydowanie największą atrakcją turystyczną są umieszczone na dachu ogrody.

Joanna Jędrzejczyk