Najpiękniejsze zamki i pałace w stolicy

Lato to idealny moment na urlop i chwilę odpoczynku, jednak nie wszyscy lubią leżeć na plaży ani szukać zastrzyku adrenaliny w sportach ekstremalnych. Jeśli jesteś jedną z takich osób, rozważ zwiedzanie obiektów historycznych w Warszawie - mnogość imponujących zamków oraz pięknych pałaców dostarczy doznań estetycznych oraz okazji do poszerzenia horyzontów, stając twarzą w twarz z latami historii. Oto najbardziej wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić tego lata!

Pałac Krasińskich w Warszawie

Jeden z najbardziej znanych kompleksów, i to nie bez powodu. Ten barokowy zamek, zwany czasem Pałacem Rzeczypospolitej, został wybudowany przez Tylmana Gamerskiego, znanego ze swoich projektów dworów i pałaców, które były zarówno efektowne, jak i efektywne - łączyły przejrzysty układ, typowy dla klasycyzmu, z nutą barokowej ekstrawagancji. Obecnie znajdują się tam zbiory specjalne Biblioteki Narodowej w formie starych druków i rękopisów.

Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie

Natolin, zwany wcześniej Bażantarnią, zmienił swoją nazwę w 1807 roku na część Natalii Potockiej, urodzonej w tym samym roku. Zespół przechodził kilka przebudów, w czasie których dodawano coraz to nowe budynki i pomniki, m. in pomnik-sarkofag zmarłej w 1830 roku Potockiej. Częścią Zespołu jest też rezerwat przyrody Las Natoliński, charakteryzujący się ciekawą rzeźbą terenu oraz wieloma drzewami pomnikowymi. Obecnie odwiedzić go można jedynie z przewodnikiem, podczas wycieczek organizowanych od wiosny do jesieni przez Urząd Dzielnicy Ursynów oraz Centrum Europejskie Natolin.

Twierdza Modlin

Często pomijana, zlokalizowana 30 km od Warszawy twierdza, była miejscem wielu wydarzeń historycznych oraz tłem wielu planów filmowych. Na jej terenie znajdują się m. in najdłuższy budynek w Europie - koszary wojskowe, mierzące ponad 2 km. Niestety nie wszystkie obiekty są dostępne do zwiedzania, jednak większość z nich można odwiedzić po wcześniejszej konsultacji z zajmującymi je instytucjami. Ciekawa jest również struktura fortyfikacyjna Twierdzy, w której widać wpływy nie tylko polskie, ale również rosyjskie czy francuskie. Niestety, ze względu na dewastowanie niektórych jej obiektów, dostęp do nich jest ograniczony.

Wymienione powyżej przykłady to jedynie wierzchołek metaforycznej góry lodowej i na pewno nie uda się zwiedzić ich wszystkich w jeden dzień. Aby upewnić się, że między kolejnymi atrakcjami będziemy mogli porządnie zregenerować siły, należy z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować miejsce w hotelu lub apartament w miejscu, z którego będzie nam łatwo dotrzeć do nawet najbardziej odległych obiektów - na przykład jeden z wielu apartamentów w samym sercu Warszawy, oferowanych przez Warsaw4you.