Parkowanie w Warszawie - darmowe i płatne miejsca parkingowe

Wybierając się do centrum stolicy samochodem musisz wziąć pod uwagę kwestię tego, że w celu załatwienia swoich spraw czy też oddania się przyjemności zwiedzania tego wyjątkowego miasta, konieczne będzie pozostawienie pojazdu w wyznaczonym miejscu.

W Warszawie, podobnie zresztą jak w większości miast i miasteczek w kraju, dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne miejsca parkingowe. W artykule podpowiadamy, jak wygląda korzystanie z poszczególnych stref - zapraszamy do lektury!

Zasady korzystania z miejsc parkingowych w Warszawie

Samochód to najwygodniejszy środek transportu, z którego wiele osób chętnie korzysta nie tylko na co dzień, na przykład podróżując do pracy, ale również od święta, m.in. podczas weekendowych wypadów turystycznych. Jednak wybierając to rozwiązanie musimy liczyć się z koniecznością korzystania z parkingów. W przestrzeni publicznej w Warszawie znajdziemy wyznaczone miejsca należące do strefy płatnego parkowania niestrzeżonego, w których można pozostawić samochód zarówno na 10 minut, jak i na kilka godzin, przez 7 dni w tygodniu. Aby skorzystać z tego rozwiązania, konieczne jest uiszczenie stosownej opłaty, zgodnie z cennikiem. Warto przy tym pamiętać, że strefa obowiązuje od 8:00-20:00 w dni powszednie i obejmuje wyznaczone ulice, a mapę znajdziemy na stronie stołecznego ZDM. W weekendy, dni świąteczne oraz 2 maja, 24 i 31 grudnia parkujemy za darmo. Postój opłacamy w parkomacie bilonem lub kartą, możemy też skorzystać z jednej z trzech aplikacji (MobiParking, moBILET, Flowbird). Niewywiązanie się ze zobowiązania to ryzyko, że zostanie na nas nałożona opłata dodatkowa, która obecnie wynosi 300zł.

Miejsce postojowe w Warszawie

Zasadniczo wszystkie miejsca postojowe niestrzeżone objęte strefą są dobrze oznaczone, dlatego bez trudu odnajdziemy je w każdej dzielnicy Warszawy - na Mokotowie, Żoliborzu, Ochocie czy też w Śródmieściu. Są one ogólnodostępne, a dodatkowo w ich obrębie znajdziemy też te z kopertą, które przeznaczone są dla osób z niepełnosprawnościami posiadającymi stosowne uprawnienia. W mieście dostępne są też strefy postojowe dla autokarów.