Jak poruszać się po Warszawie - taxi, komunikacja miejska czy własne auto?

Przemieszczając się z domu do pracy czy też podróżując w celach turystycznych po stolicy, nierzadko musimy zdecydować się na środek transportu, który umożliwi nam sprawne i w miarę szybkie dotarcie pod wskazany adres.

Warszawa to duże miasto, a konieczność przedostania się na przykład z Białołęki na Ursynów czy też z Bielan na Wilanów może okazać się sporym wyzwaniem. Z jakich opcji możemy skorzystać?

Transport publiczny w Warszawie

Metro, tramwaje oraz autobusy to sprawdzone, uniwersalne i chętnie wybierane przez podróżnych rozwiązania. Sieć tych połączeń jest na tyle dobrze zorganizowana, że niekiedy sprawniej możemy dojechać z punktu A do punktu B metrem czy tramwajem niż własnym samochodem. W dodatku korzystając z komunikacji zbiorowej nie marnujemy czasu na szukanie miejsca parkingowego, choć konieczne jest zakupienie odpowiedniego biletu - normalnego lub ulgowego, na strefę 1 lub 1 i 2, a także na określony czas. Jednak punktów sprzedaży stacjonarnej jest sporo (kioski, Punkty Obsługi Pasażerów, biletomaty na stacjach i w pojazdach), możliwe jest też zapłacenie za przejazd przy pomocy telefonu komórkowego i stosownej aplikacji, a informacje na temat rozkładów jazdy znajdują się m.in. na stronie WTP. Odwiedzający stolicę i poszukujący środka transportu umożliwiającego wygodne i sprawne dotarcie do wartych zwiedzenia miejsc doceniają też fakt, że po Warszawie kursuje autobus linii 180 - jego trasa wiedzie wzdłuż Traktu Królewskiego i kończy się w Wilanowie.

Samochód, taksówka, a może rower miejski?

Jeżeli metro, tramwaj czy autobus nie są środkami transportu, przy pomocy których chcielibyśmy poruszać się po Warszawie, możemy oczywiście wybrać samochód. Będzie się to jednak wiązało z koniecznością wniesienia opłaty za parkowanie, jeżeli ze strefy płatnego parkowania niestrzeżonego skorzystamy w dni powszednie od 8:00-20:00. Podróżując samochodem nie unikniemy też uciążliwych i czasochłonnych korków. Osoby okazjonalnie przebywające w stolicy niekiedy decydują się na taksówkę - jest to opcja wygodna, ale dość droga. Świetną alternatywą, która cieszy się popularnością latem jest za to Warszawski Rower Publiczny (Vertilo).